De professional uit Kentucky is de achtste winnaar in de afgelopen negen majors die voor het eerst een major wint. 'Ik kan het moeilijk onder woorden brengen nu. Ik ben heel blij dat ik nu een beker heb', zei Thomas.
De laatste dag in Charlotte (North Carolina) leverde veel spektakel op, al duurde het wel even voordat het vierde en laatste major van het seizoen tot leven kwam. Met twee bogeys op de eerste drie holes stond Thomas drie slagen achter landgenoot Kevin Kisner, die weinig fout deed in de beginfase.
Op de tweede negen werd het zeer spannend en gingen er op een gegeven moment vijf spelers aan de leiding. Met twee memorabele slagen nam Thomas het heft in eigen hand. De jonge speler noteerde na zijn slow start niet minder dan zes birdies, maar de bijzondere birdies op hole 10 en 13 gaven extra glans aan zijn overwinning.
Op de eerste hole na de turn leek de birdieputt van een kleine vijf meter op de rand te blijven hangen, maar de nummer 14 van de wereld had het geluk aan zijn zijde:
A championship moment. #PGAChamp pic.twitter.com/M3y5kC3P6U
— PGA of America (@PGA) 13 augustus 2017
Een paar holes later wist Thomas dankzij een chip-in de voorsprong te vergroten:
Ummm, no words #PGAChamp pic.twitter.com/g4VMnPv9vP
— PGA Championship (@PGAChampionship) 13 augustus 2017
Met nog een birdie op 17 (dankzij een ijzer-7 van meer dan 200 meter!) was Thomas zeker van de zege en bracht een bogey op 18 de overwinning niet meer in gevaar.
Thomas won aan het begin van het jaar de CIMB Classic, twee keer op Hawaii en noteerde een 59 tijdens het Sony Open. Naast het winnen van een eerste major is het PGA Championship bijzonder voor Thomas en zijn familie. Zowel zijn vader als grootvader zijn PGA-professionals. 'Als kind wil je elke major winnen, maar de PGA heeft een speciale plek in mijn hart, en dat zorgde misschien wel voor extra motivatie.'
Thomas is na zijn zege nummer zes op de wereldranglijst.
Louis Oosthuizen werd samen met Francesco Molinari en Patrick Reed tweede. De Zuid-Afrikaan Oosthuizen heeft nu in alle majors een tweede plaats achter zijn naam staan en verwerkte dat op een bijzondere (en hilarische) manier:
Just finished my career grand slam second's .. "I'll rise up" pic.twitter.com/083aRityWn
— Louis Oosthuizen (@Louis57TM) 14 augustus 2017
Hideki Matsuyama en Rickie Fowler eindigden samen op de vijfde plaats met -5. Kevin Kisner begon de laatste dag als leider met twee slagen voorsprong op Thomas maar speelde geen goede laatste ronde en eindigde op de gedeeld zevende plaats.
Rory McIlroy speelde wel een goede laatste ronde (68) om als gedeeld 22ste te eindigen. De Noord-Ier, die nu drie seizoenen achter elkaar geen major heeft gewonnen, gaf na afloop aan nog steeds last te hebben van zijn ribblessure (zie onder voor video). Nummer 1 van de wereld Dustin Johnson eindigde ook sterk - met een 64 - en werd gedeeld 13de. Jordan Spieth eindigde op de gedeeld 28ste plaats en moet een jaar wachten voordat hij weer een kans krijgt op het behalen van de career grand slam.
A 👀 at the final results from Quail Hollow.
— PGA of America (@PGA) 14 augustus 2017
Full leaderboard: https://t.co/lGgn9b3902 #PGAChamp pic.twitter.com/PELzWw9LyN
De hoogtepunten van de laatste dag van Ziggo Sport Golf:
Rory McIlroy weet niet of hij weer snel zal spelen:
De prijsuitreiking met een eerste reactie van Justin Thomas: